شما اینجا هستید: Homeتحلیلانتخابات آینده کنگره آمریکا و تاثیر آن بر روابط ایران و آمریکا

انتخابات آینده کنگره آمریکا و تاثیر آن بر روابط ایران و آمریکا

امیرعلی ابوالفتح کارشناس ارشد مطالعات منطقه ای (گرایش آمریکای شمالی)

 در ابتدای بحث،لازم است تااطلاعات مورد نیاز برای تحلیل انتخابات پیش روی ایالات متحده ارائه گردد:
✓انتخابات میاندوره ای در روز ششم نوامبر 2018 برگزار می شود.کرسی های به رای گذاشته شده برای کنکره 116 ام ایالات متحده امریکا عبارتنداز : 1-سنا : 33 کرسی کلاس 1 و دو کرسی انتخابات ویژه کلاس 2
2-مجلس نمایندگان :تمامی 435 کرسی مجلس به همراه 5 کرسی فاقد حق رای
3-فرمانداری ها : 39 کرسی شامل 36 فرمانداری ایالت ها به همراه فرمانداری 3 منطقه
در ادبیات سیاسی ایالات متحده امریکا، به انتخاباتی که در آن ریاست جمهوری نیزبرگزیده می شود," انتخابات عمومی " گفته می شود و انتخابات بدون برگزیدن رییس جمهوری " انتخابات میاندوره ای " خوانده می شود.پیش از ورود به بحث انتخابات 2018 لازم است ابتدا نگاهی داشته باشیم به وضعیت کنگره جاری که کنگره 115 ام ایالات متحده است . این کنگره از سوم ژانویه 2017 آغاز به کار کرده است و تا سوم ژانویه 2019 به کار خود ادامه خواهد داد .
✓وضعیت در کنگره 115 ام : 1- سنا : جمهوریخواهان:51 کرسی ،دموکرات ها:47 کرسی ،مستقل های متحددموکرات ها51کرسی جمهوریخواهان با دو کرسی بیشتر حائز اکثریت سنا هستند و حتی در صورت از دست دادن یک کرسی نیز با توجه به رای طلایی رئیس سناکه معاون رئیس  جمهوری نیز است،جمهوریخواهان همچنان قادر به حفظ اکثریت خود خواهند بود.
2- مجلس نمایندگان : جمهوریخواهان: 236 کرسی ،دموکرات ها :193 کرسی ،کرسی خالی: 9 عدد جمهوریخواهان با 1 رای بیشتر از حد نصاب لازم( 218 کرسی ) ،حائز اکثریت در مجلس نمایندگان هستند. دموکرات ها برای کسب اکثریت آرا در کنگره 115ام یا کنگره بعدی باید 25 کرسی دیگر کسب نمایند .
✓اهمیت انتخابات 2018 :
1-اولین انتخابات میاندوره ای بعد از جابجایی دولت در ایالات متحده،بویژه اگر این جابجایی با تغییر حزب حاکم در کاخ سفید همراه باشد،ازاهمیت بیشتری برخوردارمیشود زیرا به نوعی همه پرسی در مورد میزان رضایتمندی از عملکرد دو ساله دولت جدید به شمار می آید .
2-نتایج انتخابات نوامبر محکی خواهد بود تا نشان دهد تغییرات سیاست ها در دولت ترامپ در قبال موضوعاتی همچون سیاست های مالی تجاری ،بیمه ای ،مهاجرتی و نفی رویکرد مشارکت جویانه سیاست خارجی تا چه اندازه مورد حمایت رای دهندگان امریکایی قرار دارد .
3- نتایج این انتخابات می تواند بر موضوع پرونده های متعدد سیاسی – اخلاقی دونالد ترامپ تاثیر بگذارد و چه بسامسیر استیضاح رئیس جمهوری امریکا را هموار سازد .
4-نتایج این انتخابات نشان خواهد داد که پیروزی غیر منتظره جریان ضد سیستمی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 یک مورد استثنا و از سر خشم سرخوردگان سیاسی بوده است یا این که روندی رو به رشد و قابل استمرار خواهد بود .
5-این انتخابات اگر به پیروزی دموکرات ها در یکی یا هر دو مجلس کنگره بیانجامد ، می تواند بر وضعیت برجام و آینده مناسبات ایران و امریکا تاثیر بگذارد .
پیش از ارائه توضیحاتی در مورد نظرسنجی ها لازم به ذکر است که اغلب موسسات افکارسنجی با وجود تلاش برای ارائه نتایج بیطرفانه و غیر حزبی ، به هر حال گرایش هایی به جریان های سیاسی دارند و اغلب به شکل پنهانی ، از طریق نحوه تنظیم پرسشنامه ها،پرسش شوندگان را هدایت می کنند. از این رو برای درک صحیح از وضعیت احزاب و نامزدها در انتخابات همواره باید مجموع نتایج موسسات مختلف افکارسنجی مورد توجه قرار گیرد .
در امریکا سایتی تحت عنوان Real Clear Politics (RCP)فعالیت می کند که راسا به جمع آوری اطلاعات مبادرت نمی ورزد و صرفا میانگین نتایج نظرسنجی های مختلف را ارائه می کند . از آنجا که نتایج منتشر شده از سوی این سایت حاصل نظرسنجی های مختلف با گرایش های متفاوت است،به نظر می رسداز دقت بیشتری برخودار باشد.هرچند که حداقل انتخابات ریاست جمهوری سال2016 نشان داد که نتایج سایت RCPنیز قابل اتکا نخواهد بود . با این حال ،در ادامه برخی از عمده ترین نتایج نظرسنجی های منتشر شده از سوی این سایت تقدیم می شود .
✓پیش بینی نتایج انتخابات نوامبر در نظرسنجی های عمومی:
سایت افکار سنجی:Real Clear Politics (RCP)که میانگین نظرسنجی های انجام گرفته از سوی موسسات افکار سنجی مختلف را گردآوری می کند؛در بخش " نظرسنجی عمومی "؛بخشی که از رای دهندگان پرسیده می شود فارغ از نامزدها ،اصولا در انتخابات به کدام حزب رای می دهند اعلام کرده است که در حد فاصله 28اوت تا11 سپتامبر 48.8درصد از پرسش شوندگان به دموکرات ها و 40.5 درصد از پرسش شوندگان به جمهوریخواهان رای داده اند. به عبارت دیگر،چند هفته مانده به انتخابات میاندوره ای کنگره ،دموکرات هابا 8.3درصد از جمهوریخواهان جلوتر هستند.
✓سوابق نظرسنجی های عمومی
سوابق چهار انتخابات گذشته میاندوره ای حکایت از آن دارد که نتایج میانگین " نظرسنجی های عمومی " سایت  RCP  با نتایج انتخابات مطابقت داشته است .
*در انتخابات میاندوره ای سال 2002 ، میانگین " نظرسنجی های عمومی " سایت  RCP  ، 1.7 درصد به نفع جمهوریخواهان بود و آنان با 4.6 درصد بالاتر از دموکرات ها در انتخابات برنده شدند .
*در انتخابات میاندوره ای سال 2006 ، میانگین "نظرسنجی های عمومی "سایت، RCP 11.5درصدبه نفع دموکرات ها بود و آنان با 7.9 درصد بالاتر از جمهوریخواهان در انتخابات برنده شدند .
*در انتخابات میاندوره ای سال 2010 ، میانگین " نظرسنجی های عمومی " سایتRCp 9.4 درصد به نفع جمهوریخواهان بود و آنان با 6.8 درصد بالاتر از دموکرات ها در انتخابات برنده شدند .
*در انتخابات میاندوره ای سال 2014 ، میانگین "نظرسنجی های عمومی "سایت RCP 2.4درصدبه نفع جمهوریخواهان بود و آنان با 5.7 درصد بالاتر از دموکرات ها در انتخابات برنده شدند.
به عبارت دیگر ، اگر فاصله دموکرات ها با جمهوریخواهان در میانگین " نظرسنجی های عمومی " سایت  RCP  در شش هفته باقی مانده به انتخابات میاندوره ای سال 2018 حفظ شود ، بر اساس روند 16 ساله ، به احتمال قریب به یقین ، دموکرات ها برنده انتخابات خواهند بود .
✓روند نظرسنجی های عمومی :
بررسی نظرسنجی های عمومی در سایت RCP  نشان می دهد که از 25 آوریل 2017 تا 13 سپتامبر 2018 به مدت تقریبا 17  ماه ، دموکرات ها همواره جلوتر از جمهوریخواهان بوده اند . در این مدت زمان طولانی ، فاصله دموکرات ها در برابر جمهوریخواهان هرگز کمتر از 3 درصد نبوده است و در ماه دسامبر 2017 این رقم به بالای 12 درصد نیز رسید . این روند در یک ماه گذشته دو برابر شده و از حدود 4 درصد به حدود 8 درصد رسیده است .
*درصد رضایت از عملکرد ترامپ در سایت RCP
با این که مقام دونالد ترامپ در انتخابات 2018 به رای گذاشته نمی شود ، اما در عرف سیاسی در ایالات متحده ، رییس جمهوری رهبری غیر رسمی حزب حاکم بر کاخ سفید را برعهده دارد و میزان تائید یا عدم تائید عملکرد وی و همچنین ، میزان محبوبیت یا عدم محبوبیت وی بر سرنوشت نامزدهای معرفی شده از سوی حزب رییس جمهوری و آینده کنگره تاثیر شگرفی برجای می گذارد . از این رو ، نظرسنجی ها در مورد عملکرد رییس جمهوری یا محبوبیت وی در آستانه انتخابات میاندوره ای حائز اهمیت فراوانی خواهد بود .
+تائید عملکرد ترامپ  : 40.9
-عدم تائید  عملکرد ترامپ : 53.4
+-نتیجه : 12.5- به ضرر ترامپ
در یک ماه گذشته حدود 4 درصد به عدم تائید ترامپ افزوده شده است اگر این روند ادامه یابد ، نامزدهای جمهوریخواه ، بویژه آن گروه از جمهوریخواهان نزدیک به رییس جمهوری آسیب خواهند دید .با این که میزان عدم تائید عملکرد دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهوری منفی 12.5 درصد است ، با این حال ، بررسی دو شاخص میزان تائید یا عدم تائید عملکرد دونالد ترامپ در حوزه اقتصادی و امنیت ملی دارای اهمیت است .
*درصد رضایت از عملکرد ترامپ در حوزه اقتصادی در سایت RCP
+تائید عملکرد : 51.6
-عدم تائید : 43
+-نتیجه : 8.6 +
بهبود وضعیت اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی جدید نقطه قوت ترامپ و جمهوریخواهان در انتخابات نوامبر به شمار می آید . جمهوریخواهان امیدوار هستند با تکیه بر شاخص های مطلوب اقتصادی همچون رشد اقتصادی ، کاهش چشمگیر بیکاری و امید به رونق اقتصادی در پی جنگ تعرفه ای ترامپ با شرکای اصلی ایالات متحده ، شانس خود را برای حفظ کنترل کنگره افزایش دهند .با این حال ، میزان رضایت از عملکرد ترامپ در عرصه سیاست خارجی با وجود اتخاذ سیاست تهاجمی دولت کنونی علیه آنچه توافقات نامطلوب سیاسی اقتصادی در سطح جهانی می خواند ،به نفع کاخ سفید و جمهوریخواهان نیست .  *درصد رضایت از عملکرد ترامپ در سیاست خارجی در سایت RCP
+تائید عملکرد : 40.6
-عدم تائید : 53.2
+-نتیجه : 12.6 –
حتی میزان نارضایتی از برنامه اصلاح مالیاتی که ترامپ و جمهوریخواهان بر آن حساب ویژه باز کرده بودند و به نظر می رسید رضایت طبقه متوسط و ضعیف از جمله لیبرال های طرفدار حزب دموکرات را نیز جلب کرده است ، قابل تعمل است .
*درصد رضایت از عملکرد ترامپ در اصلاح مالیاتی  در سایت RCP
+تائید عملکرد : 39.3
*عدم تائید : 42
+-نتیجه : 2.7 –
از آنجا که در انتخابات روز6 نوامبر کرسی های مجلسین کنگره به رای گذاشته می شود،میزان رضایت شهروندان از عملکرد قوه قانونگذاری ایالات متحده حائز اهمیت است .
*درصد رضایت از عملکرد کنگره در سایت RCP
+تائید عملکرد :18.3
-عدم تائید :72
+-نتیجه :53.7 –
میزان نارضایتی از کنگره به مراتب بیشتر از میزان نارضایتی از دولت است واین روند حداقل از سال 2010 تاکنون ادامه داشته است .
*درصد محبوبیت /نامحبوبیت ترامپ در سایت RCP
+محبوبیت : 41.2
-نامحبوبیت : 54.5
+-نتیجه : 13.3 –
میزان نامحبوبیت دونالد ترامپ در روز 20 ژانویه 2017 ، آغاز دوره ریاست جمهوری 8.1 درصد بود و در 21 ماه گذشته هیچگاه این شاخص کمتر از این رقم نبوده است .فارغ از دیدگاه شهروندان به عملکرد و محبوبیت رئیس جمهوری و کنگره ، اعتقاد آنان به حرکت درست کشور شاخص دیگری از میزان امیدواری به حزب حاکم بر کاخ سفید و کنگره محسوب می شود .
*درصد اعتقاد به حرکت درست کشور در سایت RCP
+در مسیر درست : 40.2
-در مسیر غلط : 53.8
+-نتیجه :  13.6 –
از14 ژانویه 2010تاکنون هیچ گاه مردم امریکا اعتقاد به حرکت کشور در مسیر درست را برابر یا بیشتر از اعتقاد به حرکت کشور در مسیر غلط نمی دانسته اند. به عبارت دیگر در 8سال گذشته در دولت های باراک اوباما و دونالد ترامپ همیشه اکثر مردم امریکا اعتقاد داشته اند که کشورشان در مسیر غلط در حرکت است .
✓مهم ترین موضوعات برای رای دهندگان امریکایی در نظر سنجی رویترز
در هر دوره زمانی،اولویت های شهروندان امریکایی تغییر می کند و میزان موفقیت و شکست احزاب درانتخابات بستگی به توانمندی احزاب و نامزدها در پرداختن به این اولویت ها ورفع نگرانی رای دهندگان در حوزه های مربوطه دارد .
✓بررسی تحقیقات رویترز ، اولویت ها یا به عبارتی ،دغدغه کنونی شهروندان امریکایی را به شرح ذیل رتبه بندی می کند :  
- اقتصاد در کل : 19.9 %
- مراقبت درمانی : 13.6 %
- مهاجرت : 10.6 %
- امنیت ملی : 7.6 %
- غیره : 7.4 %
- مدیکر/مدیسید(بیمه های درمانی برای  افراد خاص ) : 6.8 %
- موضوعات اجتماعی نظیر سقط جنین و ازدواج همجسگرایان : 6.4 %
- آموزش : 5.6 %
- قوانین اسلحه : 4.5 %
- محیط زیست : 4.1 %
برای رای دهندگان به هیلاری کلینتون در سال 2016 ،اول مهاجرت و سپس اقتصاد ؛ و برای رای دهندگان به دونالد ترامپ ، اول اقتصاد و سپس مراقبت درمانی اهمیت دارد . برای دموکرات ها اول مراقبت درمانی و سپس اقتصاد و برای جمهوریخواهان اول اقتصاد و سپس مراقبت درمانی حائز اهمیت است . برای رای دهندگان مستقل ،اول اقتصاد و سپس مراقبت درمانی و برای هواداران احزاب دیگر ، اول اقتصاد و سپس مراقبت های درمانی اولویت دارد .
*نتیجه : جمهوریخواهان، رای دهندگان مستقل و هواداران احزاب دیگر در اولویت بندی موضوعات ، اشتراک نظر دارند و دموکرات ها متفاوت می اندیشند .
برای افراد " بسیار محافظه کار " اصلی ترین اولویت ، موضوع مهاجرت و برای افراد " بسیار لیبرال " اصلی ترین اولویت موضوع مراقبت درمانی است در حالی که جریان های معتدل محافظه کار و لیبرال ، اقتصاد را در صدر اولویت ها قرار می دهند .
✓در نظرسنجی رویترز ، فقط 3.6 درصد از کسانی که در انتخابات 2016 به هیلاری کلینتون رای داد اعلام کرده اند که در انتخابات 2018 به نامزدهای حزب جمهوریخواه رای خواهند داد در حالی که ، 7.1 درصد رای دهندگان به ترامپ در قصد دارند در سال 2018 به نامزدهای دموکرات رای دهند .
به عبارت دیگر عملکردترامپ وجمهوری خواهان در 2 سال گذشته به رویگردانی برخی ازهواداران حزب جمهوریخواه انجامیده است درحالی که میزان نارضایتی و سرخوردگی در میان دموکرات ها کمتر است . تجربه ثابت کرده است که عموما سرنوشت نهایی انتخابات در امریکا را رای دهندگان مستقل تعیین می کنند. به عبارت دیگر، همواره پیش از هفته ها پیش از برگزاری انتخابات،تعداد تقریبی رای دهندگان دموکرات و جمهوریخواه مشخص است اما رای دهندگان مستقل هستند در روزهای پایانی منتهی به انتخابات تصمیم می گیرند و موجی که آنان را به سمت نامزدهای دموکرات یا جمهوریخواه سوق می دهد نتیجه نهایی را مشخص می کند . از این رو ، شناخت تمایل رای دهندگان مستقل بسیار مهم تلقی می شود .
✓تمایل رای دهندگان مستقل به نامزدها انتخابات 2018 در نظرسنجی رویترز :
تا تاریخ 11 سپتامبر 2018
- 36درصد هنوز تصمیم نگرفته اند .
- 20.5درصد به نامزدهای دموکرات رای خواهند داد .
- 18.7درصد به نامزد دیگر احزاب رای خواهند داد .
- 13.3درصد به نامزدهای جمهوریخواه رای خواهند داد .
- 11.4درصد رای نمی دهند یا هنوز تصمیم نگرفته اند که رای دهند .
*نتیجه :روند تغییرات نشان می دهد که میزان تمایل رای دهندگان مستقل برای رای به نامزدهای دموکرات وجمهوریخواه رو به افول بوده است اما هنوز تعداد بیشتری ازاین گروه قصد دارنددر6نوامبر به نامزدهای دموکرات رای دهند.
به عبارت دیگر،دولت و کنگره جمهوری خواه در جلب آرا و حفظ آرای رای دهندگان مستقل ناکام مانده اند .
سایت اینترنتی Five Thirty Eight اغلب ،شانس احزاب و نامزدهای انتخاباتی را  بر اساس تحلیل نظرسنجی ها وبررسی های میدانی مشخص می کند ازاین جهت ،نتایج منتشرشده ازسوی این سایت برای پیش بینی نتایج انتخابات انتخابات حائز توجه است .
✓پیش بینی سایت تحقیقی، نظرسنجی Five Thirty Eight
شانس پیروزی برای دموکرات هادرسنا1 به3وبرای جمهوریخواهان 2 به3شانس پیروزی برای دمکرات هادرمجلس نمایندگان  5 به 6 و برای جمهوریخواهان 1 به 6
✓پیش بینی کرسی های سنا در کنگره 116 :
جمهوریخواهان :51 کرسی ،دموکرات ها و متحدان مستقل : 49 کرسی
✓پیش بینی کرسیهای مجلس نمایندگان در کنگره 116 :
دموکرات ها : 234 کرسی
جمهوریخواهان : 201 کرسی
✓پیش بینی وضعیت آینده سنا در نظرسنجی های سایت RCP  :
دموکرات ها به همراه دو سناتور مستقل متحد  
*کرسی های امن یا به رای گذاشته نشده:37
*کرسی های احتمالا دموکرات :3
*کرسی های متمایل به دموکرات ها :4
در مجموع :44
*بلاتکلیف :9
جمهوریخواهان:
- کرسی های امن یا به رای گذاشته نشده:46
- کرسی های احتمالا جمهوریخواه :1
-کرسی های متمایل به جمهوریخواهان:0
✓صحنه نبرد برای تصاحب سنا :
با این که در انتخابات نوامبر 2016 ،35 کرسی سنا به رای گذاشته می شود،با این حال از این تعداد ،جدال اصلی بر سر 9 کرسی است که بر اساس نظرسجی ها آرای دموکرات ها جمهوریخواهان تقریبا برابر است . از این رو  نبرد واقعی بر سر کسب اکثریت سنا در کنگره 116 ام در ایالت های ذیل در جریان است :
- ایالت آریزونا برای کرسی باز خالی مانده از سناتور جمهوریخواه
- ایالت فلوریدا برای کرسی سناتور دموکرات نیلسون
- ایالت ایندیانا برای کرسی سناتور دموکرات دانللی
- ایالت میسوری برای کرسی سناتور دموکرات مک کسکیل
- ایالت مونتانا برای کرسی سناتور دموکرات تستر
- ایالت نوادا برای کرسی سناتور جمهوریخواه هلر
- ایالت داکوتای شمالی برای کرسی سناتور دموکرات هیتکمپ
- ایالت تنسی برای کرسی خالی مانده سناتور جمهوریخواه
- ایالت تگزاس برای کرسی سناتور جمهوریخواه کروز  
از این 9 ایالت ،7 ایالت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2018 به جمهوریخواهان و دونالد ترامپ رای دادند . این در حالی است که دموکرات ها به حداقل 7 کرسی بیشتر نیاز دارند تا با کرسی های امن و کرسی های به رای گذاشته نشده ،51 کرسی لازم را تصاحب کنند و اکثریت سنا را در کنگره 116 ام بدست آورند. کسب پیروزی در این 7 ایالت اصلی ترین چالش دموکرات ها در انتخابات میاندوره ای 2018 به شمار می آید .
✓پیش بینی وضعیت آینده مجلس نمایندگان در نظرسنجی های سایت  RCP :
*دموکرات ها
- کرسی های امن : 174
- کرسی های احتمالا دموکرات : 14
- کرسی های متمایل به دموکرات ها : 18
مجموع : 206
بلاتکلیف : 39 کرسی ( دو کرسی دموکرات ها و 37 کرسی جمهوریخواهان )
*جمهوریخواهان
- کرسی های امن : 161
- کرسی های احتمالا جمهوریخواه : 13
- کرسی های متمایل به جمهوریخواهان : 16
مجموع : 190
اگر دموکرات ها موفق شوند نیمی از کرسی های بلاتکلیف را از آن خود کنند ، تعداد کرسی های آنان با توجه به کرسی های امن ، کرسی های احتمالی و کرسی های متمایل به دموکرات ها ،از حد نصاب 218 رای برای کسب اکثریت مجلس نمایندگان در کنگره 116 ام برخوردار خواهند شد. ارزیابی ها حکایت از آن دارد در صورتی که اتفاق غیر منتظره ای رخ ندهد ،مجلس نمایندگان در کنگره آتی به دموکرات ها خواهد رسید.
بر اساس متمم قانون اساسی ایالات متحده ،مسول جایگزین کردن کرسی خالی مانده سناتوری در ایالات متحده امریکا ( به هر دلیل از جمله مرگ یا استعفای سناتور ) فرماندار ایالتی خواهد بود . به عنوان مثال ، کرسی خالی مانده سناتور جمهوریخواه جان مک کین از سوی فرماندار جمهوریخواه ایالت آریزونا به یک عضو پیشین جمهوریخواه کنگره واگذار شد و این شخص تا سال 2020 این کرسی را در اختیار خواهد داشت .
✓وضعیت آینده فرمانداری ها  در نظرسنجی های سایت RCP  :
*دموکرات ها
- کرسی های امن : 10
- کرسی های احتمالا دموکرات :  4
- کرسی های متمایل به دموکرات ها : 9
مجموع : 20
بلاتکلیف :  8
*جمهوریخواهان
- کرسی های امن : 15
- کرسی های احتمالا جمهوریخواه : 5
-کرسی های متمایل جمهوریخواهان:2
مجموع : 22
✓وضعیت کنونی پیش از انتخابات نوامبر :
33 فرماندار جمهوریخواه ، 16 فرماندار دموکرات ، یک فرماندار مستقل
از ژانویه 2017 تاکنون ،حاکمیت در ایالات متحده یک دست بوده است. جمهوریخواهان دولت ،کنگره ،دیوان عالی فدرال و فرمانداری ها را در اختیار داشته اند .درصورت پیروزی دموکرات هادرانتخابات میاندوره ای  قدرت میان دو حزب اصلی تقسیم می شود.بررسی های نتایج سه انتخابات میاندوره ای اخیر در ایالات متحده 2014 ،2010،2006نشان می دهد که تعداد شرکت کنندگان در این انتخابات تقریبا 40 میلیون کمتر از انتخابات ریاست جمهوری پیش از این تاریخ ها بوده است . این موضوع سبب شده است تا تعداد جمهوریخواهان شرکت کننده در انتخابات میاندوره ای از تعداد دموکرات ها کمتر شود .
تحقیقات گالوپ ارزیابی می کند که 29 درصد از بزرگسالان امریکایی پایگاه حزبی دموکرات دارند و 25 درصد نیز پایگاه حزبی جمهوریخواه .
دونالد ترامپ با اتخاذ " استراتژی ترس " در تلاش است تعداد بیشتری از جمهوریخواهان را به شرکت در انتخابات ششم نوامبر سال جاری تشویق کند . وی هشدار داده است شکست در این انتخابات ، کلیه دستاوردهای محافظه کارانه انتخابات 2016 و دو سال ریاست جمهوری وی را از جمله کاهش مالیات ها ، سروسامان دادن به مهاجرت های غیر قانونی و کاهش بیکاری را نابود خواهد کرد.
✓انتخابات میاندوره ای و تاثیر آن بر ایران :
اصولا انتخابات میاندوره ای تاثیر چشمگیری بر سیاست خارجی ایالات متحده ندارد زیرا هدایت سیاست خارجی تقریبا در اخیتار دولت است. حتی واگذاری تمامی 535 کرسی هر دو مجلس کنگره به دموکرات ها سبب نمی شود که دونالد ترامپ به بازگشت به توافق هسته ای با ایران ملزم شود .
حتی پیروزی دموکرات ها در انتخابات نوامبر تضمین نمی کند که حزب دموکرات جز موضوع برجام ،در دیگر موضوعات همچون برنامه های موشکی و منطقه ای ایران با جمهوریخواهان و دولت ترامپ هم صدا نشوند. از آنجا که دموکرات ها برای افزایش شانس پیروزی خود در انتخابات 2020 به اتخاذ سیاست تهاجمی تر برای به حاشیه راندن برنامه های دولت ترامپ دارند ، چه بسا رویکرد ضد ایرانی دموکرات ها بعد از انتخابات 2018 نیز تشدید شود . به لحاظ تاثیرگذاری بر سیاست خارجی و امنیتی دولت از جمله موضوع برجام ، کسب برتری دموکرات ها در سنا بر کسب برتری آنان در مجلس نمایندگان ارجحیت دارد . البته اگر مبنا امید به روند استیضاح و احیانا ،برکناری ترامپ باشد ، باید دموکرات ها مجلس نمایندگان را بدست آورند تا بتوانند از این مجلس استیضاح را کلید بزنند .
برای جمهوری اسلامی بهترین شرایط این است قدرت در ایالات متحده میان کاخ سفید و کنگره تقسیم شود و هر یک از دو مجلس کنگره به یکی از دو حزب برسد تا زمینه برای ایجاد اجماع علیه ایران به حداقل برسد . در نهایت ،دل بستن به نتایج انتخابات و معطل گذاشتن مناسبات ایران و امریکا به نتایج انتخابات ماه نوامبر اشتباه است.


تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل