سناریوهای ایران در برابر عربستان

وحیدسلوکی کارشناس مسائل بین الملل

در چند سال اخیر سیاست عربستان سعودی در قبال جمهوری اسلامی ایران از تقابل به تخاصم تغییر یافته است.با توجه به اقدامات این کشور می توان گفت تشدید سیاست ایران ستیزی در سطح روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی را می توان پیش بینی کرد.عربستان سعودی برای پیشبرد اهداف خود در همراهی با آمریکا و رژیم صهیونیستی، سناریوهای متعددی را طراحی و قصد پیاده سازی آن را دارد. مهم ترین هدف را میتوان در راستای تضعیف نفوذ و جایگاه منطقه ای و همچنین بی ثبات سازی داخلی دانست.از جمله ابزار موثر این کشورها می توان به دو حوزه عملیات جنگ روانی، اقدامات رسانه ای علیه سیاست ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.
در خصوص وضعیت عربستان سعودی باید گفت: در سال های اخیر با ورود شاهزادگان جوان و ماجراجو از جمله محمدبن سلمان به اریکه قدرت و حاکمیت، بحران در روابط ایران و عربستان تشدید و وارد مرحله جدیدی شده است. هدف عربستان از تشدید بحران در روابط میان دو کشور  و ورود جدی این کشور به بحران های منطقه ای آن است تا معادلات را تغییر و مناسبات و جایگاه منطقه ای ایران دچار تغییر شود.این بحران سیاسی_ امنیتی میان تهران و ریاض، در پرتو سیاست های منطقه ای دوره دونالد ترامپ روز به روز عمیق تر می شود. عربستان همزمان با سناریوی جنگ نرم علیه ایران، در حال اجرای سناریوی سخت افزارانه نامتقارن با ایران از طریق کمک به گروهک های مخالف جمهوری اسلامی ایران به منظور بی ثبات سازی ایران در سطوح داخلی وخارجی می باشد. در واقع عربستان و متحدینش در راستای تحقق اهداف خویش ، به دو مسئله  امیدبسته اند، یکی انشقاق داخلی  و دوم تحریم های اقتصادی .
لذا با توجه به آنچه گفته شد، جمهوری اسلامی ایران باید اقدامات پدافندی و آفندی مبتنی بر نقاط قوت و ضعف عربستان سعودی را شناسایی و رفتارهای خود را مبتنی بر آن سازد.در شرایط  کنونی می توان انحصار قدرت در خاندان آل سلمان و آینده مبهم محمدبن سلمان در رسیدن به پادشاهی، وضعیت نابسامان اقتصاد عربستان، ناشی از سیاست های جنگ طلبانه در یمن ، ضعف نیروانسانی در ارتش، نبود عنصر میلیتاریستی و نیز ناپختگی تیم حاکمیتی عربستان را از جمله نقاط ضعف عربستان و خاندان حاکم بر آن دانست.بابررسی از نقاط ضعف و قوت رژیم آل سعود به این نتیجه خواهیم رسید که این کشور علارغم داشتن پتانسیل های فراوان سیاسی، اقتصادی، منطقه ای و بین المللی دارای نقاط ضعف فراوانی در حوزه های داخلی و خارجی می باشد که می بایست بر روی آن ها متمرکز شد و سناریوها را مبتنی بر آن پیاده سازی نمود.
مهمترین سناریو جمهوری اسلامی ایران در برابر اقدامات عربستان، خنثی سازی ائتلاف عربی علیه ایران است.به همین منظور باید سیاست های این کشور نسبت به کشورهای عربی منطقه خلیج فارس از زبان کارشناسان بازگو و برجسته سازی و نیز تبعات سیاست های نزدیکی با رژیم صهیونیستی  توسط این کشور تحلیل شود.
در پایان باید خاطر نشان کرد ناکامی عربستان سعودی در شکل دهی ناتوی عربی و ائتلاف گسترده با کشورهای  غربی ، علیه گروه انصارالله یمن به ویژه شکست اخیر تصرف بندر الحدیده، و بروز اختلاف در بین کشورهای عربی همچون قطر و عمان و دیگر کشورهای عربی موجب سردرگمی این کشور در تصمیم های داخلی و خارجی شده و بدون تفکر به تبعات آن، تصمیمات خود را عملی می سازند که می تواند چهره عربستان را بیش از گذشته مخدوش ساخته که البته بیشتر متاثر از سیاست ها و بلندپروازی های بن سلمان است که عامل اصلی اختلافات در حاکمیت عربستان گردیده است.

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل