Developed in conjunction with Joomla extensions.

احتمال عبور جمهوری‌خواهان از ترامپ وجود دارد/ هیچ نهادی در واشنگتن با تهدید امنیت ملی به صورت حزبی برخورد نمی‌کند/ زد و خوردهای حزبی بخشی از سیاست داخلی آمریکا است

دکتر امیر هوشنگ میرکوشش استاد روابط بین الملل در گفت‌‌وگو با ایلنا:1401/5/25

کارشناس مسائل آمریکا گفت: زمانی که بحث امنیت ملی به میان بیاید ارگان‌های امنیتی ایالات متحده با هیچکس و هیچ چیز شوخی ندارند و اگر اسناد در اختیار مشمول این موضوع شود او هم در امان نخواهد بود.

«امیرهوشنگ میرکوشش» کارشناس مسائل آمریکا در تشریح ابعاد و تبعات کشف اسناد فوق‌محرمانه در محل اقامت رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: باید توجه شود که ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش یک رفتار عادی را از خود نشان نداد و بحث‌هایی که در مورد ارتباط با پوتین و روسیه و همچنین روابطش با طیف راست افراطی مطرح بود عمق و گستره بیشتری به خود گرفت. تا جایی که قبل از آن بحث پرونده‌های مالیاتی وی مطرح شد و در نهایت شاهد حمله طرفداران او به ساختمان کنگره آمریکا بودیم که پرونده رسیدگی به این موضوع همچنان مفتوح است. بر همین اساس این که گفته می‌شود در تفتیش ویلای او اخیراً اسناد فوق محرمانه کشف شده، یک موضوع جدید به حساب نمی‌آید، بلکه آنچه در آن ویلا رخ داده و اسنادی که اف.بی.آی آنها را کشف کرده موضوع بحث است.

وی ادامه داد: اگر این اسناد بیش از حد مهم و دارای طبقه‌بندی فوق محرمانه باشند بدون تردید می‌تواند ترامپ را از شرکت در انتخابات ۲۰۲۴ کنار بزند اما متوجه باشید که این تفتیش و رسوایی به نوعی یک مرحله از روند رسیدگی به پرونده‌های ترامپ به حساب می‌آید. معتقدم زیر ذره‌بین قرار گرفتن او حتی در زمان ریاست جمهوری‌اش هم وجود داشت اما بعد از حمله به کنگره این موضوع شدت گرفت و حالا کار به تفتیش ویلای او رسیده است. در این بین و حتی طی هفته‌های آینده ممکن است ارتباط او با پوتین و روسیه مطرح شود و اسنادی در مورد آن به دست بیاید و همین موضوع می‌تواند او را در حزب جمهوریخواهان هدف قرار دهد. ممکن است اگر دایره این اتهامات و اثبات آن گسترده‌تر شود، ترامپ نهایتاً به خیانت متهم شود اما باز هم می‌گویم که باید منتظر بود و دید که چه سندهایی در این میان افشا می‌شود و او می خواهد چگونه به این مسایل پاسخ دهد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: از نظر من حیات سیاسی دونالد ترامپ به پایان رسیده اما باید تا دو سال دیگر یعنی تا سال ۲۰۲۴ میلادی و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری تکلیف پرونده‌های ترامپ مشخص شود. اینکه چرا در وضعیت فعلی پلیس فدرال وارد اقامتگاه او می‌شود و این اسناد را کشف می‌کند موضوعی است که دلیل خاصی ندارد اما اینکه بخواهیم تمام این موضوع را به دمکرات‌ها منتسب کنیم به نظرم درست نیست. توجه داشته باشید که در عرصه سیاست داخلی ایالات متحده هر دو حزب یعنی دموکرات‌ها وجمهوری‌خواهان به دنبال منافع خود هستند و بر همین اساس صحنه انتخابات آینده یک صحنه زد و خورد سیاسی تمام‌عیار خواهد بود. این در حالی است که محافظه‌کاران و همچنین شخص دونالد ترامپ بارها جو بایدن را پیرمرد خواب‌آلود و آلزایمری خطاب کردند که در سیاست داخلی ایالات متحده و رقابت‌های حزبی یک امر طبیعی به حساب می‌آید.

میرکوشش افزود: به باور من روند بررسی اعمال ترامپ از دورانی که در کاخ سفید بود با پرونده‌های مالیاتی شروع شد و تاکنون ادامه دارد. توجه داشته باشیدکه اف.بی.آی اساساً یک نهاد فراحزبی و فراجناحی به حساب می‌آید و به هیچ وجه تحت تاثیر احزاب قرار ندارد. زمانی که بحث امنیت ملی به میان بیاید این نهاد و حتی سایر ارگان‌های امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده با هیچکس و هیچ چیز شوخی ندارند حتی اگر تهدید امنیت ملی از سوی اسراییل صورت بگیرد باز هم واشنگتن مماشات نخواهد کرد و مقابل آن خواهد ایستاد. اگر فرض را بر این بگذاریم که اسناد فوق محرمانه هسته‌ای در ویلای ترامپ وجود داشته، باز هم امنیت ملی آمریکا مطرح می‌شود که به نظرم نمی‌توان با آن مماشات کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر این مسایل اثبات شود و دادگاه حکم را علیه ترامپ صادر کند او از تصدی پست‌های فدرال و دولتی محروم خواهد شد و در مورد مالیات‌ها هم اگر مجدداً پرونده آن به جریان بیفتد و محکوم شود، جریمه سنگینی در انتظار رئیس جمهوری پیشین آمریکا خواهد بود. بر همین اساس اگر اوضاع بحرانی‌تر شود احتمال اینکه حزب جمهوری‌خواهان ترامپ را کنار بگذارند تقویت می‌شود، ولی به هر ترتیب باید منتظر بود و دید که روند رسیدگی به این پرونده چگونه پیش می‌رود. آنوقت حتی ممکن است جمهوری‌خواهان در صورت محکومیت ترامپ برای حل این مساله به سراغ دمکرات بروند تا بتوانند اوضاع را حل و فصل کنند. لذا باید منتظر تصمیمات آینده طی چند هفته پیش‌رو خواهیم داشت.

https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1266476

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

تمامی حقوق برای مجله ایرانی روابط بین الملل محفوظ است ©2021 iirjournal.ir. All Rights Reserved

Please publish modules in offcanvas position.