Developed in conjunction with Joomla extensions.

بلینکن از بنت درخواست راه حل جای گزینش برای توافق با ایران کرد

ترجمه شده توسط:بنیامین صادقی

ایهود باراک

نویسنده Axios از تل‌آویو

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه و یک مقام اسراییلی به من گفتند آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، از نخست‌وزیر اسراییل، نفتالی بنت و دیگر مقامات اسراییلی خواستار راه حل جایگزین آن‌ها برای معامله هسته‌ای با ایران شده اند، که غنی‌سازی اورانیوم تهران را محدود کند.

این چرا اهمیت دارد: پس از ماه‌ها مذاکره غیر مستقیم بین دولت ایران و بایدن، پیش‌نویس توافقنامه برای بازگشت به قرارداد هسته‌ای ۲۰۱۵ تقریبا آماده شده‌است.آخرین مانع باقیمانده، درخواست ایران از دولت بایدن، مبنی بر حذف سپاه پاسداران از فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی خارجی است.اسراییل، همراه با هم پیمانان عربی خود در منطقه، مخالف بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای است.

در پشت‌ صحنه: مقامات اسراییلی و امریکایی گفته‌اند که مساله ایران در مرکز محوری جلسه ی بین بنت و بلینکن در روز یکشنبه بوده‌است، اما صرف نظر از اختلاف‌نظرها، بحث ها متشنج نبوده است.بلینکن از بنت تقاضای راه حل جایگزین توافق هسته‌ای را کرده است و این که چگونه ایران را از رسیدن به قابلیت سلاح هسته‌ای بازدارند، در زمانی که سرعت غنی‌سازی کنونی ایران، به این کشور اجازه می دهد که ظرف چند هفته این کار را انجام دهند.

مقامات اسراییلی گفته‌اند که بنت به بلینکن گفته است که ایران در صورتی که بداند آمریکا و کشورهای اروپایی تحریم‌های اعمال‌شده را به سطحی که علیه روسیه اعمال کرده اند، افزایش خواهد داد، ایران می‌تواند از حرکت به سمت غنی‌سازی اورانیوم به سطح نظامی ۹۰ درصد منصرف گردد.

بنت همچنین به بلینکن گفت که توافق هسته‌ای تنها برای چند سال راه‌حل  خواهد بود و در عین حال میلیاردها دلار به ایران خواهد داد که می‌تواند برای فعالیت‌های غیرسازنده ی منطقه‌ای خود و مسلح کردن نیروهای نیابتی خود، از آن استفاده کند.

به گفته یک مقام ارشد اسراییلی، بنت به بلینکن گفت: " این ،ما اینجا در منطقه‌ای است که بعد از آن باید با آن مقابله کنیم."قرارداد با ایران، در طی نشست نقف، یک روز بعد نیز مطرح شد.

دو مقام ارشد اسراییلی به من گفتند که همتایان مصری، مراکشی، اماراتی و بحرینی نگرانی‌های خود در مورد توافق  هسته‌ای و پیامدهای منطقه‌ای آن را مطرح کرده اند و تاکید کردند که آن‌ها مخالف اقدام دولت بایدن هستند در صورتی که بخواهند سپاه پاسداران را از لیست سیاه خارج نمایند.

وضعیت بازی: انریکو مورا، مدیر سیاسی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در تهران بود و با مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران برای یافتن توافقی در رابطه با تقاضای خروج نام سپاه پاسداران دیدار کرد.

مورا پس از آن به واشنگتن سفر کرد تا با نماینده امریکا در امور ایران، راب مالی گفتگو کند.در طی کنفرانسی در دوحه، قطر، در روز یکشنبه، مالی گفت که او فکر نمی‌کند که معامله هسته‌ای با ایران نزدیک باشد.

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

تمامی حقوق برای مجله ایرانی روابط بین الملل محفوظ است ©2024 iirjournal.ir. All Rights Reserved

Please publish modules in offcanvas position.