Developed in conjunction with Joomla extensions.

بهترین استراتژی چین؟ شکست روسیه

ترجمه شده توسط:امین رفیع

فرید زکریا، واشنگتن پست.

بایدن رئیس جمهورآمریکا در حالیکه آشکارا مخاطرات را تشریح کرد، تصریح کرد اگر روسیه برای اقداماتش بهای سنگینی نپردازد، به سایر متجاوزین این پیام را ارسال می‌کند که می‌توانند سرزمین‌های دیگران را تصرف کرده و دیگر کشورها را تحت سلطه خود درآورند. این اقدام بقای دموکراسیهای صلح‌آمیز را به خطر خواهد انداخت و می‌تواند نشانه پایان نظم بین الملل بر پایه قوانین باشد و همچنین باب تجاوز با پیامدهای فاجعه بار را در سراسر جهان بگشاید. این در حالی بود که هم زمان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز در یک سخنرانی خط مشی مهمی ارائه داد و تصمیم گرفت که در مورد استراتژی چین سخنرانی کند. بلینکن اعلام کرد که روسیه علیرغم تجاوزات خود به اوکراین، بزرگترین تهدید را برای نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین ایجاد نمی‌کند، در عوض این جایگاه را به چین می‌دهد. همانطور که زاخاری کارابل بیان می کند، این مستلزم غفلت کردن عمدی در برابر چندین دهه تجاوز روسیه است. روسیه به گرجستان و اوکراین حمله کرده و بخش هایی از این کشورها را به طور موثر ضمیمه خود کرده است. نیروی هوایی خود را در سوریه آزاد کرده و باعث کشتار هزاران غیرنظامی شده است. در پاسخ به تمایل چچن برای استقلال، بخش‌های بزرگی از جمله پایتخت آن را با خاک یکسان کرد و حدود ده‌ها هزار نفر غیرنظامی نیز در آن درگیری کشته شدند. غلاوه بر این ولادیمیر پوتین جوخه های ترور را برای کشتن دشمنان خود به کشورهای غربی فرستاده است، از پول و حملات سایبری برای برهم زدن دموکراسی های غربی استفاده کرده است و اخیراً تهدید به استفاده از سلاح های هسته ای کرده است.

اتفاقا، یکی از افرادی که در سخنرانی بلینکن شرکت کرد، سناتور میت رامنی (سناتور یوتا) بود که در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود در سال 2012 هشدار داد که روسیه بزرگترین تهدید برای ایالات متحده است. کسانی از جمله من که پیش‌بینی او را رد کردند، اشتباه کردند، زیرا ما فقط به قدرت روسیه نگاه کردیم که چشمگیر نبود. اما رامنی به وضوح دریافت که قدرت در عرصه بین المللی با ترکیبی از قابلیت ها و نیات سنجیده می شود. و اگرچه روسیه یک غول در حال ظهور نیست، اما مصمم است که آمریکا و اروپا را به چالش بکشد و تقسیم کند و نظام بین‌المللی مبتنی بر قوانین را پاره کند. روسیه ایی که پوتین در آن ریاست می‌کند بزرگترین خرابکار جهان است.

این پدیده تبدیل شدن یک قدرت در حال زوال به بزرگترین خطر برای صلح جهانی بی سابقه نیست. در سال 1914 نیز کشوری که جنگ جهانی اول را آغاز کرد، اتریش-مجارستان بود، امپراتوری در حال انحطاط گسترده، اما با این حال، کشوری مصمم که از ارتش خود استفاده کردد تا به جهانیان نشان دهد که هنوز مهم است و می تواند درس سختی به صربستان بدهد.

اولویت اصلی آمریکا باید اطمینان از عدم پیروز شدن روسیه در تجاوزات خود به اوکراین باشد. در حال حاضر، روندها در جهت اشتباه حرکت می کنند. نیروهای روسیه در حال تثبیت دستاوردهای خود در شرق اوکراین هستند. قیمت های بالای نفت تضمین کرده است که جریان پول به خزانه پوتین ادامه می یابد. اروپایی ها شروع به صحبت در مورد خروج از بحران کرده اند. مسکو به کشورهای در حال توسعه پیشنهاد معامله می دهد که غرب را وادار کنید تحریم ها را لغو کند و به صادرات همه غلات از اوکراین و روسیه و جلوگیری از قحطی در بسیاری از نقاط جهان کمک خواهد کرد. رهبران اوکراین می گویند که هنوز سلاح و آموزش لازم برای مقابله موثر ندارند.

بهترین استراتژی چین در حال حاضر شکست روسیه است. شی جین پینگ در آستانه تهاجم، در حمایت قاطع از روسیه، شرط بندی مخاطره آمیزی انجام داد. اگر روسیه در غالب یک کشور ضعیف و به حاشیه رانده شده از این مناقشه خارج شود، ، ضربه جدی به شی جین پینگ که شخصاً با ائتلاف با پوتین مرتبط است، خواهد بود. از سوی دیگر، اگر پوتین جان سالم به در ببرد و به نحوی موفق به بازگشت شود، شی جین پینگ و چین درسی شوم خواهند گرفت: اینکه غرب نمی تواند سیستم مبتنی بر قوانین خود را در برابر یک حمله مداوم حفظ کند.

اکثر افرادی که در مناصب عالی دولت بایدن هستند، از مقامات ارشد دولت اوباما در سال 2014 بودند، زمانی که روسیه اولین حمله خود به اوکراین را آغاز کرد، کریمه را ضمیمه کرد و در شرق اوکراین مداخله کرد. آنها نتوانستند تجاوز مسکو را معکوس کنند یا حتی پوتین را مجبور به پرداخت هزینه زیادی برای آن کنند. شاید در آن زمان، آنها بزرگترین تهدید برای نظم جهانی را دولت اسلامی می‌دیدند، یا روی محور آسیا متمرکز بودند، یا به اندازه کافی اوکراین را در اولویت قرار نمی‌دادند. اکنون آنها یک شانس دوم دارند، اما به احتمال زیاد آخرین فرصت است.

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

 

https://www.washingtonpost.com/opinions/2022/06/09/biden-administration-defeat-russia-contain-china-ukraine-war/The best China strategy? Defeat Russia.

تمامی حقوق برای مجله ایرانی روابط بین الملل محفوظ است ©2021 iirjournal.ir. All Rights Reserved

Please publish modules in offcanvas position.