منوی اصلی

Developed in conjunction with Joomla extensions.

تبعات کیفرخواست ترامپ و حزب جمهوری خواه

دکتر امیرهوشنگ میرکوشش مدیر مسئول مجله ایرانی روابط بین الملل در  گفت‌وگو با ایلنا

تبعات کیفرخواست ترامپ برای او و حزب جمهوری‌خواه خطرناک است/دموکرات‌ها فعلاً در حال تماشای صحنه سیاسی هستند

کارشناس مسائل آمریکا گفت: برای اولین‌بار است که می‌بینیم یک رئیس‌جمهوری ایالات متحده با ۳۷ عنوان اتهامی روبه‌رو می‌شود و بر همین اساس باید این پرونده را یک پرونده چند وجهی و گسترده دانست.

«امیرهوشنگ میرکوشش» کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به صدور کیفرخواست برای رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: به صورت کلی کیفرخواست صادر شده علیه دونالد ترامپ چهار نوع از جرایم را مورد اشاره قرار می‌دهد که شامل حمله به کنگره آمریکا، کلاهبرداری از ایالات متحده، کارشکنی در مسیر فرایند رسمی تحقیقات و همچنین توطئه علیه حقوق شهروندان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است. این جرائم عموماً جرایم کیفری به حساب می‌آیند و در همین راستا یک کیفرخواست ۴۵ صفحه‌ای علیه وی صادر شده است که بازپرس ویژه جک اسمیت، بر تحقیقات فدرال نظارت کرده و پیگیر پرونده ترامپ است. نکته اینجاست که تفهیم اتهام این پرونده به رئیس جمهور پیشین ایالات متحده کار آسانی نیست و در این میان باید توجه کرد کسانی مانند ویلیام بار و مایک پنس علیه ترامپ شهادت دادند که چندان به نفع وی نبوده است.

وی ادامه داد: در سالیان گذشته این برای اولین‌بار است که می‌بینیم رئیس‌جمهوری ایالات متحده با ۳۷ عنوان اتهامی روبه‌رو می‌شود و بر همین اساس باید این پرونده را یک پرونده چند وجهی و گسترده دانست. بر همین اساس معتقدم باید منتظر بود و دید که وضعیت ترامپ پس از صدور کیفرخواست مذکور چگونه پیش خواهد رفت و اینکه آیا در آینده وی بازداشت می‌شود یا خیر؛ چراکه بحث پرونده نگهداری اسناد محرمانه توسط وی و در ویلای او مطرح است که می‌تواند علاوه بر تبعات قضایی، پیامدهای سیاسی برای وی به وجود بیاورد. در این بین حالا بحث تاثیر این پرونده و عناوین اتهامی علیه وی بر وضعیت رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ مطرح است. برخی از آمارها گفته‌اند که اگر ترامپ محکوم شود ۴۵ درصد به وی رأی نخواهند داد و اگر زندانی شود ۵۲ درصد به او رأی نمی‌دهند و در نهایت ۳۵ درصد اعلام کردند که اگر ترامپ زندانی شود باز هم به او رأی خواهند داد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: بر همین اساس باید گفت خروجی‌های پرونده‌های ترامپ، در عرصه سیاسی و به خصوص در انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان چندان به نفع وی نخواهد بود و بدون شک می‌تواند موجب ریزش شدید آرای این نامزد شود. مسأله این است که اتهام‌های مطرح‌شده علیه ترامپ کم نیستند و به نظرم هرچه جلوتر برویم این مسأله می‌تواند برای وی و حزب جمهوری‌خواه خطرناک باشد. این در حالیست که در اردوگاه دموکرات‌ها هم شاهد یک سکوت مشخص هستیم؛ به گونه‌ای که آنها فعلاً در حال تماشای این وضعیت و سخنان ترامپ هستند ولی باید متوجه بود که اخیراً برای خانواده بایدن و به خصوص پسر او پرونده‌های قضایی مفتوح شده که به هر ترتیب می‌تواند برای دموکرات‌ها هم مشکل‌آفرین باشد.

وی در پایان خاطرنشان گفت: به نظرم سکوت دموکرات‌ها در این خصوص را باید یک سکوت معنادار دانست که بیشتر جنبه حزبی دارد. توجه داشته باشید که قانون اساسی ایالات متحده در مورد شرکت در انتخابات با وجود طرح چنین اتهام‌هایی علیه یک نامزد انتخاباتی، ساکت است و اگر ترامپ به اقدام علیه آمریکا و شورش علیه منافع کشور متهم نشود مجدداً به راحتی وارد عرصه انتخاباتی خواهد شد. به همین دلیل است که می‌گویم باید منتظر ماند و دید که هفته‌های دیگر در مورد پرونده‌های وی چه اتفاقی رخ خواهد داد و خروجی این روند تا کجا ادامه پیدا می‌کند و واکنش حزب جمهوری‌خواهان نسبت به وی چیست.

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

لینک گفتگو:

https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1383549

تمامی حقوق برای مجله ایرانی روابط بین الملل محفوظ است ©2024 iirjournal.ir. All Rights Reserved

Please publish modules in offcanvas position.