شما اینجا هستید: Homeگزارشخروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیامد های آن

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیامد های آن

گفتگوی ویژه خبری سیمای کردی شبکه سحر

دکتر امیر هوشنگ میرکوشش در برنامه گفتگوی ویژه مجله خبری سیمای کردی شبکه سحر در روز یکشنبه ششم تیر ماه حضور یافت و در مورد خروج بریتانیا  از اتحادیه اروپا و پیامد های آن  مطالبی را برای بینندگان این شبکه بیان نمودند که خلاصه ای از این گفتگوی ویژه را در این جا ملاحظه می کنید:
دکتر میرکوشش در پاسخ سئوال مجری محترم برنامه در مورد تاثیرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی در سطح ملی ، منطقه ای و بین المللی اظهار نمودند: بعد ازخروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی ، اوضاع بریتانیا و اتحادیه اروپا دچار تغییر و تحولات زیادی خواهد شد.
پس از خروج بریتانیا یورو در امور اقتصادی و مالی اتحادیه قدرت بیشتری می گیرد ، اما اختلافات در درون منطقه یورو همچنان باقی خواهد ماند. احتمالا در اتحادیه اروپا بازار های کالا، خدمات و کار لیبرالیزه تر خواهد شد و اتحادیه اروپایی به دنبال تاسیس اتحادیه بازار های سرمایه گذاری خواهد بود.سیاست خارجی اتحادیه اروپا با روابط  بین حکومتی  ادامه خواهد یافت و در این راستا احتمالا روابط این اتحادیه با کشور هایی مثل روسیه گسترش خواهد یافت و اتحادیه  در استفاده از ابزار تحریم محتاط تر عمل خواهد نمود. بدون بریتانیا مخالفت های کمتری نسبت به سیاست های دفاعی اتحادیه خواهد شد اما در عین حال توانایی عملیاتی  اتحادیه محدود خواهد بود. با افزایش نفوذ آلمان در اتحادیه اروپا  تنش ها و بحث ها در این زمینه با سوءظن بیشتری نسبت به آلمان تشدید خواهد شد.احزاب پوپولیستی  دست راستی در اروپا با انتقاد از اتحادیه اروپایی متحد می شوند و در خواست رفراندوم در دیگر کشور ها نیز  ازطرف احزاب دست راستی تشدید می شود. در این جا گسل قدیمی سر خوردگی احزاب چپ و سنت گرایی راست در مخالفت با جهانی شدن  عملا به ائتلاف نانوشته چپ و راست می انجامد.
 در بریتانیا جرج آزبورن وزیر دارایی این کشور قبل از رفراندوم هشدار داده بود که خروج بریتانیا علاوه بر افزایش هزینه ها برای خانوار های انگلیسی، باعث می شود تا سال 2030 تولید ناخالص داخلی این کشور 6 در صد کاهش یابد و سالانه تا 15 سال آینده ، 36 میلیار پوند از در آمد های مالیاتی کاسته شود که خود می تواند به کسری بودجه منتهی گردد. قبل از رفراندوم 9 نفر از 10 اقتصاد دان برجسته انگلیسی در نظر سنجی موسسه اپیسوس موری چشم انداز رشد اقتصادی، درآمد خانوار ها و نرخ بیکاری را در صورت خروج، منفی ارزیابی کردند.صندوق بین المللی پول هشدار داده بود که خروج بریتانیا موقعیت لندن به عنوان یکی از مراکز مهم مالی جهان را با خطر مواجه خواهد ساخت.از دیگر آثار خروج بریتانیا بر اقتصاد این کشور از دست رفتن صد ها هزار شغل مرتبط با اتحادیه اروپایی، بحران در صنعت خدمات مالی و بیمه، کاهش ارزش سهام بانک ها  و کاهش رتبه اعتباری  و رکود اقتصادی از سال 2017 توسط موسسات تحقیقات مالی و اطلاعات اقتصادی بین المللی پیش بینی شده است.
 در ابعاد سیاسی و اجتماعی شکاف در میان جامعه بریتانیا تشدید خواهد شد. گرایشات جدایی طلبانه و استقلال خواهی حداقل در دو منطقه اسکاتلند و ایرلند شمالی بالا خواهد گرفت. نفوذ و تاثیر گذاری بریتانیا در معادلات  اروپایی و بین المللی  نیز کاهش خواهد یافت.
سئوال: چرا سران اتحادیه اروپایی از بریتانیا درخواست نمودند که هر چه سریعتر از اتحادیه اروپایی خارج شود؟
بر اساس ماده 50 پیمان لیسبون خروج از اتحادیه زمانی قانونی و نهایی می شود که بریتانیا بر اساس این ماده درخواست خروج را به اتحادیه اعلام نماید.  از آن جایی که این روند تا تعیین دولت جدید بریتانیا طولانی خواهد شد و باعث بی ثباتی و تزلزل در  اتحادیه اروپایی خواهد شد، شش  کشور موسس اتحادیه اروپایی شامل آلمان، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ، ایتالیا و هلند خواهان سرعت در  پروسه خروج  گردیدند.
سئوال: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی چه تاثیری بر روابط ایران و بریتانیا و ایران و اتحادیه اروپایی دارد؟
وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه ای بر احترام به رای مردم بریتانیا  و احترام متقابل و عدم دخالت در امورد داخلی یکدیگر تاکید نمود.اما روابط ایران و بریتانیا از سابقه پر فراز و نشیبی برخورد است که می تواند بر روابط آینده دو کشور تاثیر گذارد:  از آن جمله می توان بدبینی تاریخی  مردم ایران به انگلیسی ها ، روابط دو جانبه نه چندان خوب دو کشور بعد از انقلاب، حمله به سفارت انگلیس در ایران در آذر ماه 1390 و قطع روابط دو کشور را برشمرد
خروج بریتانیا می تواند تاثیری دو جانبه در سیاست خارجی ایران داشته باشد: از یک طرف  باعث رشد روابط ایران و اتحادیه اروپایی و افزایش قدرت چانه زنی ایران خواهد شد زیرا انگلیس همیشه یکی از مخالفان اصلی ایران در این اتحادیه بوده است. از سوی دیگر روابط انگلستان با ایران تا کنون تحت رهبری اتحادیه اروپایی نرم تر بوده است، اکنون این احتمال وجود دار بریتانیا مستقل از اتحادیه اروپایی سخت تر عمل نماید. در ضمن احتمال تاثیر گذاری بیشتر ایالات متحده بر بریتانیا در روابط با ایران وجود دارد.
 از نظر اقتصادی کاهش رشد اقتصادی اروپا و جهان و افزایش بدهی کشور های عضو یورو باعث بر هم ریختن سازو کار های قدیمی در این اتحادیه خواهد شد و همه این موارد بر اقتصاد ایران از طریق کاهش قیمت نفت و در نتیجه کاهش در آمد های نفتی تاثیر خواهد گذاشت.

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل